معرفی اپلیکیشن Action Dash

 

معرفی اپلیکیشن Action Dash

معرفی اپلیکیشن Action Dash

یکی از ویژگی‌های قابل توجه اندروید Q، برخورداری از تندرستی دیجیتالی (Digital Wellbeing) است. اما حالا توسعه دهندگان یکی از معروف‌ترین لانچر‌های دنیا یعنی Action Launcher اپلیکیشن Action Dash را عرضه کرده‌اند که با استفاده از آن تقریبا به اکثر ویژگی‌های سرویس تندرستی دیجیتالی دسترسی خواهید داشت.

در این مطلب تصمیم گرفتیم به معرفی این نرم افزار بپردازیم و ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. اگر شما هم شدیدا به دنبال سرویسی مثل تندرستی دیجیتال هستید و نمی‌توانید به اندروید Q دسترسی داشته باشید بد نیست سری به Action Dash بزنید.

Action Dash تلاش کرده تا دقیقا شبیه به سرویس تندرستی دیجیتال باشد. در واقع با استفاده از آن می‌توانید مدت زمان کارکرد همه‌ی نرم افزار‌های گوشی خود را مشاهده کنید و بررسی کنید که کدام یک از نرم افزار‌های نصب شده روی گوشی بیش از همه وقت شما را می‌گیرند.

این نرم افزار بخش‌های مختلفی دارد که هرکدام اطلاعات خاصی را در رابطه با میزان مصرف گوشی به شما عرضه می‌کند. به عنوان مثال شما می‌توانید میزان اجرای نرم افزار‌های مختلف را در نمودار‌های گرافیکی زیبا مشاهده کنید. نمودار‌های مد نظر به دو صورت نمایش داده خواهند شد: روزانه و هفتگی.

در هرکدام از بخش‌های اشاره شده، می‌توانید مشاهده کنید که هرکدام از اپلیکیشن‌ها چند بار منجر به قفل گشایی گوشی شما شده‌اند و چند اعلان برایتان ارسال کرده‌اند. همچنین در همین بخش یک نمودار میله‌ای طراحی شده که نشان می‌دهد شما عمدتا برای هرکدام از اپلیکیشن‌ها چند دقیقه وقت گذاشته‌اید. این نمودار در بخش پایینی نرم افزار قابل مشاهده است.

یکی دیگر از قسمت‌های Action Dash مربوط به اسکرین تایم است. در این بخش شما مدت زمان استفاده از گوشی را مشاهده کنید. با رفتن به این بخش نموداری نمایش داده می‌شود که میزان استفاده‌ی شما از گوشی را نمایش می‌دهد. این نمایش می‌تواند به صورت روزانه هم باشد؛ در این حالت میزان استفاده از گوشی در ساعت‌های مختلف شبانه روز مورد توجه قرار می‌گیرد.

همچنین از همین جا می‌توانید میزان استفاده از گوشی خود را به تفکیک اپلیکیشن‌های مختلف مشاهده کنید. مثلا قادرید ببینید که در مدت زمان کلی استفاده‌ی دو ساعته‌ی شما از گوشی، چه مقدارش مختص به اینستاگرام و یا دیگر اپلیکیشن‌ها بوده است.

علاوه بر اسکرین تایم، Action Dash به شما اعلام می‌کند که هرکدام از اپلیکیشن‌ها به صورت روزانه یا هفتگی چند بار اجرا شده‌اند. این آمار در واقع همه‌ی دفعاتی را در نظر می‌گیرد که با استفاده از انتخاب آیکون یک اپلیکیشن و یا به واسطه‌ی دریافت یک نوتیفیکیشن وارد آن شده باشید.

در بخش‌های دیگر طراحی شد در این نرم افزار نمایش کارکرد هرکدام از اپلیکیشن‌ها به تفکیک تعداد نوتیفیکیشن‌های ارسالی و همچنین تعداد دفعاتی که باعث قفل گشایی گوشی‌تان شده‌اند هم نمایش داده می‌شود. در همه‌ی این قسمت‌ها یک نمودار گرافیکی نمایش داده می‌شود که به صورت هفتگی و همچنین به صورت روزانه اطلاعات را به راحتی در اختیارتان قرار می‌دهد.

تا چند وقت پیش Action Dash تنها به ارائه‌ی ویژگی‌های گفته شده تا اینجا اکتفا می‌کرد، اما پس از ارائه‌ی آخرین به روزرسانی اصلی این نرم افزار، ویژگی‌های جدید دیگری نیز به آن اضافه شده است که می‌توانند بسیار کاربردی باشند. این دو ویژگی حالت تمرکز یا Focus Mode و محدودیت اپلیکیشن‌ها نام دارند که به ترتیب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

حالت تمرکز یا Focus Mode همانطور که از نامش پیداست به شما اجازه می‌دهد که برخی نرم افزار‌ها را به آن معرفی کنید تا در حین استفاده از دیگر اپلیکیشن‌ها نتوانند هیچ مزاحمتی برایتان ایجاد کنند. در واقع نرم افزار‌های مشخص شده در این لیست در زمان‌هایی که مشغول استفاده از دیگر نرم افزار‌ها هستید برایتان هیچ اعلانی ارسال نخواهند کرد. برای فعالسازی این حالت درست مثل استفاده از حالت تمرکز سرویس تندرستی دیجیتالی، کافیست از طریق نوار ابزار اندروید گزینه‌ی Focus Mode را فعال کنید.

اما تنها استفاده از حالت تمرکز نمی‌تواند به شما کمک کند تا سالم تر از گوشی خود استفاده کنید. با استفاده از ویژگی اعمال محدودیت برای اپلیکیشن‌ها قادر هستید پا را فراتر از این هم بگذارید و برای استفاده‌ی روزانه‌ی خود از اپلیکیشن‌های خاص محدودیت تعریف کنید. بعد از اعمال محدودیت برای هرکدام از اپلیکیشن‌ها وقتی به ضرب العجل مشخص شده برسید، اعلانی دریافت خواهید کرد که به شما یادآوری می‌کند استفاده از اپلیکیشن مشخص شده را باید متوقف کنید.

همچنین لازم به ذکر است که پیش از عرضه‌ی آخرین به روزرسانی عمده، استفاده از تم تاریک Action Dash تنها در نسخه‌ی پولی و ۷ دلاری این اپلیکیشن در دسترس قرار داشت که در حال حاضر شما می‌توانید به راحتی در نسخه‌ی رایگان هم از آن برخوردار شوید. البته یکی از ویژگی‌های کاربردی نسخه‌ی پریمیوم Action Dash امکان نمایش فعالیت اپلیکیشن‌های مختلف در بازه زمانی‌های طولانی تر است.

به طور کلی می‌توان گفت اپلیکیشن Action Dash همه‌ی کاربرد‌های سرویس تندرستی دیجیتال اندروید Q را ارائه می‌دهد و حتی می‌توان گفت ویژگی‌های بیشتری هم دارد. این نرم افزار توسط گروه توسعه دهنده‌ی Action Launcher تولید شده و می‌توان به آن اعتماد کاملی داشت. این نرم افزار می‌تواند گزینه‌ای بسیار ایده آل برای کاربرانی باشد که نمی‌توانند از اندروید Q و سرویس تندرستی دیجیتال گوگل استفاده کنند.